"Rośliny miododajne"
Myślisz „rośliny miododajne” – i od razu wyobrażasz sobie skrzynie pełne przepięknych pelargonii, bratków czy ogromne lilie. Nic z tego. Te kwiaty rzeczywiście wyglądają pięknie, ale wcale nie ucieszą pożytecznych owadów. Dają niewiele nektaru i pyłku, zdarza się, że nie dają go wcale. To tylko jedna z wielu ciekawostek, jakie poznały Przedszkolaki biorące udział w Projekcie Ekoogród. Przewodnim tematem w miesiącu czerwcu były właśnie rośliny miododajne. Biedronki, Żabki, Słoneczka i Kotki poznały roślinki, które uwielbiają pszczoły, a dokładnie:
Lawendę- która jest łatwa w utrzymaniu, nie trzeba jej często podlewać, odstrasza komary i meszki.
Wrzosy – wymagają nasłonecznionego stanowiska, trwałe, łatwe w pielęgnacji, kwitną do późnej jesieni.
Kocimiętkę – ulubienica kotów, pięknie pachnie, odstrasza komary i meszki.
Dalie – piękne, bardzo dekoracyjne, nieco zapomniane kwiaty, kwitną od lipca do października, więc pszczoły długo mają z nich pożytek.
Chabry bławatki i facelie błękitną – ładne, proste w uprawie, uwielbiane przez zapylacze.
Macierzankę zwyczajną – przepięknie pachnie, zwłaszcza wieczorem, również odstrasza komary i meszki, a dodatkowo jest łatwa w uprawie.
Miętę i melisę – podobnie jak wiele innych ziół, warto ją mieć i używać w kuchni oraz jako rośliny leczniczej.
Pomidory – własne pomidory prosto z krzaka smakują najlepiej, a ich kwiaty uwielbiają zapylacze.
Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami”.